2013 m. birželio 17 d., pirmadienis

Wilno Nasze?

   Šiandien - paskutinė diena šią vasarą, kurią leidžiu Lietuvos sostinėje. Kitos dienos - daugiausia Didžiojoje Britanijoje bus leidžiamos. Tenai daug lenkų tautybės žmonių, Vilniuje - irgi. Iš dalies bus galima jaustis kaip namie (kaip Vilniuje). Truputį juokauju, įžeisti tikrai nieko nenoriu. Šiandien "pasigūglinau" truputį apie Vilnių ir štai ką radau - Vilniaus rajono ( neskaitant miesto) gyventojų sudėtyje pirmauja lenkų tautybės asmenys, kurių šiame krašte yra  daugiau kaip 60 proc., 2008 m. duomenimis - 61,3proc.[išnaša]. Neišsigąskite - Vilniaus mieste vis dar vyrauja lietuviai - 63 proc., bet kas ten žino, kiek jų turi lietuvos pilietybę, o kalba lenkiškai? Gal visai ir pravartu būtų išmokti lenkų kalbą? Ką gali žinoti, gal ateityje koksai darbdavys, priimdamas į darbą paklaus: "Czy mówisz po Polski?", aš nežinosiu, ką atsakyti, tada gausiu atsakymą: "co ty tu robie???". Nu, bet nenukrypkim į fantazijas. Geriau pasiklausom lenkiškos muzikos. Lenkai yra sukūrę muzikos, kurios mėgstu retkarčiais pasiklausyti:

Kilo mintis parašyti apie lenkų tamsiąją muziką, Polski BM, bet apie tai kitą kartą. O dabar, kaip pasakytų lenkas: "nadszedł czas, aby wybrać się na ryby".

2013 m. gegužės 22 d., trečiadienis

Skyforger - Gatavs biju karavīrs (Dziesma latviešu valodā)



Gatavs biju karavīrs
Gatavs kara kumeliņš

Tās dieniņas vien gaidīju
Kad zīlīte ziņu dev'

Pa vārtiem izjādams
Rīksti dūru pavārtē

Ja tā auga, ja zaļoja
Gaidat mani pārejot

Ja neauga, nezaļoja
Negaidati, nepārieš'

Uz kariņu aiziedams
Krustu cirtu ozolā

Lai neraud tēvs, māmiņa
Lai raud krusta ozoliņš

Vertimas:

Pasiruošęs buvo karžygys
Pasiruošęs karo žirgelis

Tas dieneles vien tik laukiu
Kai zylutė žinią duos

Pro vartus išjodamas
Rykštę įbedžiau pavartėj

Tegul auga, te žaliuoja
Laukia manęs parjojant

Jei neauga, nežaliuoja
Nesitikėki, neparjosiu

Į karužę išjodams
Kryžium kertu ąžuolą

Tegul nerauda tėvas, mamytė
Tegul rauda kryžiumi paženklintas ąžuolėlis

2013 m. gegužės 10 d., penktadienis

Gyvai klausytos/matytos lietuviškos muzikos grupės

Jau seniai turiu mintį suskaičiuoti, kiek gi muzikos grupių esu klausęs gyvai. Taigi, bandau skaičiuoti. Šiame įraše apsiribosiu lietuviškomis grupėmis, nes labai tingiu vienu ypu ir užsienietiškas surašyti.
A. Mamontovas (Kaunas, 2009),
A. Kaniava (žr. žemiau),
Arbata (Vilnius, 2012, Loftas),
Rojaus Tūzai (Šiauliai, 2011, prie Kolegijos,
Arklio galia (Kaune, 2008, Vienybės aikštė),
Poliarizuoti stiklai (Vilnius, 2012, Gedimino prospektas),
Vilkduja (Vilnius, 2011, Propaganda).

Argharus (2010, VA),
Agonija (2012, KŽ),
Amžius (2013, Kaunas),
Berserker (2011)
Burying Place (2010, VA; 2013, Armageddon descends),
Confession (2012, Muzikos rūsys),
Crypts of Despair (2012),
Eliminator (2012, Muzikos rūsys),
Inheritage (2012, Muzikos rūsys),
Inquisitor (2013, Vilnius, Propaganda),
Katedra (2012, KŽ),
Kielwater (2011, Vilkų žiema, Vilnius, Propaganda),
Lie in ruins (2010, VA)
Luctus (2011, Vilkų žiema, 2012 - Metalinis Speigas Panevėžyje (Kingui pasigyriau, kad turiu jo lazdelę, nutrankytą 2011 m. "žaibuose"), Lapkričio Speigas Vilniuje, 2013 - Fluxus Ministerija, Kaunas; Armageddon Descends, Vilniuje),
Mandragora (2012, Kaunas, Irish Pub),
Nahash (2013, Fluxus Ministerija; Kablys),
Oboltred (2012, Muzikos rūsys, Vilnius),
Obtest (2011, Vilkų Žiema),
Ossastorium,
Pekla (2011, Šiauliai, Parko estrada, 2012 - Šiauliai, Pogo baras, 2013 - Vilnius),
Thundertale (2009, Kaunas, Džem Pub; 2010, Kaunas, Underground Pub; 2011, VDU, paskui gyvas pokalbis su Jonu ir Laurynu).


2013 m. kovo 24 d., sekmadienis

Muzika sielai. Netikėtas atradimas



Klausiau šiandien tokių grupių kaip Urfaust, Craft, Ayat, Old, o šitą dainą (daug ramesnę, negu prieš tai klausytos) radau atsitiktinai spaudinėdamas dainų paveiksliukus "jūtūbėje". Iš pradžių suklusau, nes išgirdau dambrelį, tad nusprendžiau perklausyti dainą. Ir ką gi, pakerėjo tiek styginiai instrumentai, tiek fleita, tiek vokalas. Ne tik pakerėjo, bet ir nuramino, nes pastarosiomis valandomis jaučiuosi neramus, kupinas energijos, nenustygstantis vietoje.

2013 m. kovo 20 d., trečiadienis

Apie žalingus įpročius

Pamačiau antraštę (Kiek kainuoja neigiamas įprotis?) viename tinklalapyje ir susimąsčiau: kiek gi kainuoja vienas ar kitas žalingas įprotis? Vertę galima matuoti ne tik pinigais, bet ir laiko sąnaudomis ar sveikata. Laiko sąnaudas kartais galima pamatuoti pinigais, o sveikatą pinigais įvertinti sunku. Jei sveikata negaluoja kenčia ir gyvenimo kokybė (žinoma, sveikata negali negaluoti, o gyvenimo kokybė kentėti - čia tik metaforos, bet jos taikliai perteikia prasmę). Pagrindiniai žalingi įpročiai, mano nuomone, kurie vargina daugiausiai žmonių yra rūkymas ir alkoholio vartojimas. Žinoma, yra ir kitų, vertų dėmesio - nesaikingas cukraus (ar produktų turinčių daug cukrų) vartojimas, narkotikai, persivalgymas, etc., bet šiandien plačiau pamąstysiu apie rūkymą.

Rūkymas
(TLK-10 klasifikuojamas kaip psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką!)


Finansinė netektis:
Jei per dieną surūkoma 10 cigarečių, per mėnesį šis malonumas kainuoja 126 Lt ( jei rūkomos vidutinio brangumo cigaretės). Jei rūkomas tabakas (kuris beje plaučius pakrauna didesne doze smalos, bet mažesne suodžių), tai galima įtilpti ir į 100 Lt sąnaudas per mėnesį vienam asmeniui. Per metus gaunasi - 1200 Lt. Oho, puikią kelionę už tokią sumelę būtų galima susiorganizuoti.

Sveikatos netektis:
Jaunas pradedančio rūkoriaus organizmas(jei fizinė kūno būklė yra puiki) gana gerai toleruoja į save pumpuojamus nuodus. Ilgėjant rūkymo stažui, didėja ir žala sveikatai (kartais ir neatitaisoma). Visgi kenčia tiek plaučiai, tiek širdis su visa kraujotakos sistema, tiek inkstai ir t.t. Senatvė gali būti liūdna (jei jos išvis pavyks sulaukti) - su lėtine obstrukcine plaučių liga geriausiu atveju, o jei labai nepasiseks tai ir vėžiukas gali pradėti graužti iš vidaus.

Ko­kie svei­ka­tos po­ky­čiai įvyks­ta me­tus rū­ky­ti?
* Po 8 val. krau­jy­je dvi­gu­bai su­ma­žė­ja ni­ko­ti­no ir ang­lies mo­nok­si­do, nor­ma­li­zuo­ja­si įsi­so­ti­na­mas de­guo­nis, pra­de­da ma­žė­ti šir­dies prie­puo­lio ti­ki­my­bė.
* Po 24 val. ang­lies mo­nok­si­das pa­si­ša­li­na iš or­ga­niz­mo, plau­čiai pra­de­da va­ly­tis nuo glei­vių ir ki­tų dėl rū­ky­mo su­si­da­riu­sių au­di­nių iri­mo.
* Po 48 val. ni­ko­ti­nas pa­si­ša­li­na iš or­ga­niz­mo, žy­miai pa­ge­rė­ja uos­lės ir sko­nio ju­ti­mai.
* Po 72 val. pa­ge­rė­ja kvė­pa­vi­mas, pa­di­dė­ja ener­gi­jos kie­kis.
* Po 2–12 sav. pa­ge­rė­ja krau­jo cir­ku­lia­ci­ja or­ga­niz­me.
* Po 3–9 mėn. su­ma­žė­ja ko­su­lys, du­su­lys.
* Po 5 me­tų dvi­gu­bai su­ma­žė­ja šir­dies prie­puo­lio ti­ki­my­bė.
* Po 10 me­tų dvi­gu­bai su­ma­žė­ja plau­čių vė­žio ti­ki­my­bė, o šir­dies prie­puo­lio ti­ki­my­bė su­si­ly­gi­na su nie­ka­da ne­rū­kiu­sio žmo­gaus.(išnaša)

Laiko netektis:
Kiek laiko žmogus vidutiniškai rūko cigaretę - apie 4-5 minutes. Taigi perdien netenkama 45 minutės, per savaitę - 315 min., per mėnesį - 22,5h. Kai pagalvoji - oho, vieną mėnesio dieną galima prarūkyti!

Jei kamuoja aukščiau apkalbėtas žalingas įprotis - bėda! Tačiau šią bėdą anksčiau ar vėliau galima įveikti.
Yra daug būdų: NLP technikos, psichologiniai metodai, knygų skaitymas (tokių specialių, pvz. "Lengvas būdas mesti rūkyti", abstinencijos požymių mažinimas lazeriu - apie šį būdą sužinojau neseniai, gan juokingas.
Vienas būdas visiems tikti negali, o pasiryžus mesti rūkyti reikia stipriai save motyvuoti tai padaryti, nes fiziologinė priklausomybė pasišalina per 72 val. - kartu su nikotino pasišalinimu iš organizmo (bent jau taip teigia straipsnyje, kurio išnaša yra aukščiau), o psichologinė išlieka kelis mėnesius. Jei tikėti koučingo specialistu Deividu Grigu - atsikratyti žalingo įpročio galima per 10-15 min. Ir bėdos nebėra!

Tiesa, neparašiau teigiamų su rūkymu susijusių dalykų, bet teisinti rūkymo šiandien nenoriu. Apie tai kitą kartą. Šiam kartui tiek, ačiū už dėmesį.



2013 m. kovo 19 d., antradienis

Agresija

Kas pirmiausia šauna į galvą išgirdus/perskaičius žodį "agresija"? Tikriausiai kas nors susiję su asocialiu elgesiu, vieno asmens daromą žalą kitam arba sau pačiam. Susimąsčiau, ar agresija visada yra neigiamas dalykas ir nepageidaujamas svečias?
Sunku patikėti, bet agresija, jei ji yra racionali, gali pažadinti motyvaciją kam nors pasiryžti, pulti ką nors veikti. Manau, kad kartais reikia sukrutinti savyje sveiką agresiją. Pavyzdžiui, reikia padaryti ilgai atidėliojamą darbą. Ko tam reikia? Supykti, pažadinti dalelę veiklaus, agresyviojo "aš"! Žinoma, sukaupus jėgas reikia ir daryti, o ne laukti kol darbas pats pasidarys.
Kas man pažadina racionalią agresiją? Muzika bei vidinės refleksijos.
Kaip sugalvojau parašyti į tinklaraštį po ilgokos nerašymo pauzės? Vidinė rašytojo dalelė supyko, kad seniai rašiau ir sukrutino veikti.