Rūkymas
(TLK-10 klasifikuojamas kaip psichikos ir elgesio sutrikimas vartojant tabaką!)
Finansinė netektis:
Jei per dieną surūkoma 10 cigarečių, per mėnesį šis malonumas kainuoja 126 Lt ( jei rūkomos vidutinio brangumo cigaretės). Jei rūkomas tabakas (kuris beje plaučius pakrauna didesne doze smalos, bet mažesne suodžių), tai galima įtilpti ir į 100 Lt sąnaudas per mėnesį vienam asmeniui. Per metus gaunasi - 1200 Lt. Oho, puikią kelionę už tokią sumelę būtų galima susiorganizuoti.
Sveikatos netektis:
Jaunas pradedančio rūkoriaus organizmas(jei fizinė kūno būklė yra puiki) gana gerai toleruoja į save pumpuojamus nuodus. Ilgėjant rūkymo stažui, didėja ir žala sveikatai (kartais ir neatitaisoma). Visgi kenčia tiek plaučiai, tiek širdis su visa kraujotakos sistema, tiek inkstai ir t.t. Senatvė gali būti liūdna (jei jos išvis pavyks sulaukti) - su lėtine obstrukcine plaučių liga geriausiu atveju, o jei labai nepasiseks tai ir vėžiukas gali pradėti graužti iš vidaus.
Kokie sveikatos pokyčiai įvyksta metus rūkyti?
* Po 8 val. kraujyje dvigubai sumažėja nikotino ir anglies monoksido, normalizuojasi įsisotinamas deguonis, pradeda mažėti širdies priepuolio tikimybė.
* Po 24 val. anglies monoksidas pasišalina iš organizmo, plaučiai pradeda valytis nuo gleivių ir kitų dėl rūkymo susidariusių audinių irimo.
* Po 48 val. nikotinas pasišalina iš organizmo, žymiai pagerėja uoslės ir skonio jutimai.
* Po 72 val. pagerėja kvėpavimas, padidėja energijos kiekis.
* Po 2–12 sav. pagerėja kraujo cirkuliacija organizme.
* Po 3–9 mėn. sumažėja kosulys, dusulys.
* Po 5 metų dvigubai sumažėja širdies priepuolio tikimybė.
* Po 10 metų dvigubai sumažėja plaučių vėžio tikimybė, o širdies priepuolio tikimybė susilygina su niekada nerūkiusio žmogaus.(išnaša)
Laiko netektis:
Kiek laiko žmogus vidutiniškai rūko cigaretę - apie 4-5 minutes. Taigi perdien netenkama 45 minutės, per savaitę - 315 min., per mėnesį - 22,5h. Kai pagalvoji - oho, vieną mėnesio dieną galima prarūkyti!
Jei kamuoja aukščiau apkalbėtas žalingas įprotis - bėda! Tačiau šią bėdą anksčiau ar vėliau galima įveikti.
Yra daug būdų: NLP technikos, psichologiniai metodai, knygų skaitymas (tokių specialių, pvz. "Lengvas būdas mesti rūkyti", abstinencijos požymių mažinimas lazeriu - apie šį būdą sužinojau neseniai, gan juokingas.
Vienas būdas visiems tikti negali, o pasiryžus mesti rūkyti reikia stipriai save motyvuoti tai padaryti, nes fiziologinė priklausomybė pasišalina per 72 val. - kartu su nikotino pasišalinimu iš organizmo (bent jau taip teigia straipsnyje, kurio išnaša yra aukščiau), o psichologinė išlieka kelis mėnesius. Jei tikėti koučingo specialistu Deividu Grigu - atsikratyti žalingo įpročio galima per 10-15 min. Ir bėdos nebėra!
1 komentaras:
Straipsnis motyvuoja.:)
Rašyti komentarą